Logo

EGEA Exchange ‚Bratislava v Praze‘

Štítky: ,

Pražská entita studentské organizace EGEA má úspěšně za sebou první část další exchange. Ta se uskutečnila 16. až 18. listopadu 2012 a do Prahy tentokrát zavítali ‚mladí a nadějní‘ studenti geografie z Bratislavy. Na tuto událost jsme se všichni velmi těšili, protože jsme konečně dostali příležitost vytáhnout se před našimi nejbližšími sousedy. No a že jsme se nakonec vytahovali až až. Ale po pořádku.

Příjezd našich slovenských kolegů v pátek dopoledne proběhl bezproblémově. Uvítací ceduli jsme měli nachystanou, autobus neměl zpoždění, my jsme se také všichni dostavili včas a po rumu na zahřátí jsme neoslepli (zatím). Po prvním seznámení jsme si každý odvezl svého Slováka domů ubytovat, a začátek programu tak mohl začít. Po společném srazu na I.P. Pavlova jsme vyrazili na komentovanou procházku přes Karlov až do kampusu naší univerzity, kterou jsme představili jako nejstarší univerzitu ve střední Evropě. Přímo v prostorách školy jsme využili příležitosti a vyložili našim hostům něco málo o historii a studiu na naší fakultě. Představení naší školy jsme završili prohlídkou s výkladem v Chlupáčově muzeu historie Země. Následně jsme se přesunuli na společnou večeři k jedné z účastnic domů (podával se houbový kuba, tradiční staročeské jídlo na Štědrý den) a měli jsme konečně lepší příležitost vzájemně se představit a seznámit. V kruhu jsme nejdříve každý představil sám sebe a své rodné město, a později, pod vlivem hladu a dlouhého čekání na večeři, jsme každý jmenoval i své nejoblíbenější (a následně i nejneoblíbenější) jídlo. Na české straně kupodivu žebříčku oblíbených jídel kralovaly slovenské brynzové halušky, bohužel česká svíčková nebyla favoritem na české, ani na slovenské straně. A v seznamování jsme pokračovali i v příjemném prostředí jedné albertovské hospůdky.

Sobotní program ovšem nezačal úplně podle našich představ. Odjezd vlakem na Karlštejn jsme museli posunout o půl hodiny, protože na místo určení se včas dostavily asi jen dvě dvojice. Naštěstí k žádnému z dalších karambolů nedošlo a v 9:13 jsme mohli vyrazit. Přes zastávky u Budňanské skály (jednoho z nejvýznamnějších odkryvů světového významu) a podhradí našeho z nejnavštěvovanějších hradů jsme zamířili směrem k lomům Malá a Velká Amerika a Mexiko. Po tomto několika kilometrovém výletu jsme se vrátili zpět do Prahy a navštívili planetárium. Zdejší program řada účastníků využila k jistě zaslouženému odpočinku (čti spánku), čímž se sice ochudili o charakteristiky noční oblohy, ale nabrali tím sílu k večernímu programu. Tím byla večeře u Trajců a posléze návštěva hospody Zlé Časy. Zdejší odborné rozpravy a duchaplné diskuze se protáhli až do hluboké noci.

Vzhledem k náročnosti předchozího programu proto není překvapením, že i přes posunutý čas nedělního srazu na Pohořelci nebyli zdaleka všichni schopní dorazit včas. Nakonec jsme ale procházku Pražského hradu (největšího pokud ne na světě, tak v Evropě určitě) zvládli bez problémů. Přes zámecké schody a Malou stranu jsme se přesunuli na Karlův most (druhý nejstarší most v Česku), zvenku si prohlédli největší taneční klub ve střední Evropě a procházku zakončili na Staroměstském náměstí s nejstarší radnicí v Česku a nejlépe dochovaným orlojem na světě. Na závěr celé exchange jsme se prošli přes národní památník na Vítkově s jednou z největších jezdeckýc h soch na světě a zvolna přešli na autobusové nádraží na Florenci, místo odjezdu našich hostů.

Program první části této exchange byl nabitý, pestrý a podařilo se nám v něm vyčerpat snad všechna pražská ‚nej‘. Druhá část nás čeká 7. prosince v Bratislavě a všichni účastníci se na naše nové kamarády i krásy hlavního města Slovenska už velmi těší.

Fotografie jsou náhled, kliknutím na foto se zvětší

Za EGEA Praha

Eva Čechová

 

Štítky: ,

© 2009 Česká geografická společnost. All Rights Reserved.

This blog is powered by Wordpress and Magatheme by Bryan Helmig & Asmat.