Logo

zprávy studentů o činnosti EGEA

Štítky: , ,

Východoevropský kongres EGEA 2014 na Vysočině a předcházející víkend v Praze z pohledu účastníků

PreERC Weekend 28. – 31. 3. v Praze a okolí (organizovaný EGEA Praha)

O víkendu před nadcházejícím kongresem jsme přivítali 15 zahraničních účastníků u nás v Praze a připravili pro ně program ve městě a jeho okolí. Všichni jsme se postupně sešli v pátek večer na bloku 12 strahovských kolejí, kde se hosté ubytovali, něco málo pojedli a po velmi stručném brífinku a seznámení jsme se vydali na večerní procházku ztemnělými Petřínskými sady s krátkými zastávkami u Strahovského kláštera a na Loretánském náměstí až na Hradčanské náměstí, kde se všichni rozplývali nad pohledem na noční nasvícenou Prahu.

Sobotní dopoledne bylo ve znamení City Game, při ní zahraniční účastníci navštívili Klementinum, židovské město, Staroměstské náměstí, Václavské náměstí a další zajímavá místa. Po typickém českém obědě jsme si prohlédli univerzitní botanickou zahradu, Albertovské stráně a celý areál Albertova a na večeři jsme zapadli ke Trajcům. Tím však nebyl seznamování se s českou hospodskou kulturou konec, neboť jsme se po večeři přesunuli do hospůdky Zlý časy.

Neděle byla ve znamení výletu do vzdálenějšího okolí Prahy. Za vcelku přijatelného počasí jsme totiž podle plánu vyrazili na hrad Křivoklát. Prohlídka byla zajímavá a i našim hostům se, i přes vcelku bídnou angličtinu místního průvodce, velmi líbila. Poté jsme se vrátili vlakem do Berouna, kde jsme si prohlédli náměstí, městské opevnění a medvědy na Městské hoře a nakonec jsme navštívili místní rodinný pivovar Berounský medvěd. Po návratu do Prahy jsme zapadli do další hospody, tentokrát do tradičního „geografického zařízení,“ do hospody U Voraře a později na noční procházku po téměř liduprázdném Karlově mostě.

Za všechny si troufám říci, že se akce velice vydařila, jak vyplynulo z hodnocení zahraničních účastníků a my Češi přece nebudeme kritizovat svou práci, když jsme si to tak hezky naplánovali. :) Závěrem se ještě sluší poděkovat Geografické sekci Univerzity Karlovy v Praze za finanční podporu.

Jakub Růžička
1. ročník, BFGG

20th EGEA EASTERN REGIONAL CONGRESS 2014 (organizovaný EGEA Brno)

V době od 31. 3. do 4. 4. 2014 pořádala entita Brno Východoevropský kongres pro mladé studenty geografie z celé Evropy. Je to již potřetí, co se podobná akce uskutečnila v Česku. Kongres se konal na Vysočině v malé obci Zderaz, která se nachází JV od Pardubic a leží u hranice přírodní rezervace Toulovcovy Maštale. Akce se zúčastnilo 98 studentů ze 43 různých entit, celkem z 18 zemí. Já jsem měla tu čest reprezentovat Prahu.

Program byl velmi obsáhlý, korespondoval s oficiálním tématem kongresu, které bylo Krajina – svědek času. Každý z nás si vybral jeden ze sedmi workshopů a tomu se poté věnoval během téměř celého týdne. Na výběr byly workshopy ze SG, FG i GIS (Impact of Climate Change, Mapping Time in GIS, Transformation Through Migration, Schenge Agreement a další).

Ve středu se konala geografická exkurze, na výběr byla čtyři různá místa: Fyzickogeografická procházka PR Maštale, Kutná Hora (UNESCO), Výlet za poznáním různých typů Českého umění a poslední, pro mě jasný výběr: sportovně laděná exkurze zaměřená na poznávání krajiny ze sedla jízdního kola. Odpoledne se ještě konaly tři odborné přednášky. O dlouhodobých změnách využití půdy v Česku promluvil doc. RNDr. Ivan Bičík, o dopravě ve městech mluvil Mgr. Daniel Seidenglanz z MU v Brně. A na závěr promluvil doc. RNDr. Petr Kubíček, který svojí zajímavou přednáškou přiblížil vývoj geografie v Česku od sametové revoluce a hlavně nás, příznivce EGEA, zaujal svými zážitky, protože právě on se podílel na pořádání 2nd annual EGEA congress v Praze (1990).

Během čtvrtka byl na programu Regional Meeting a Regional Fair, kde se nejprve diskutovalo o akcích, které jednotlivé entity pořádají a poté o plánech do budoucna. Následovaly prezentace, kde každá entita přiblížila ostatním svoji činnost.

To by bylo vše k oficiálnímu programu a teď něco málo k velmi oblíbenému večernímu programu. Mě jako „newbies“ mezi zkušenými „egeáky“ jednoznačně zaujal Cultural Fair, kdy všechny země připraví stoly se svými národními pochutinami a tekutinami. Ostatní chodí a ochutnávají všechno od domácí pálenky ze Záhřebu, borůvkového likéru ze Slovinska, hořících Mozartových koulí z Rakouska přes cosi oranžového z Nizozemska až po pivo z Rumunska apod. Všechno je vlastně překvapením, protože člověk nikdy přesně neví, co ochutnává :-)

Z této akce jsem se vrátila plná skvělých dojmů, zkušeností a úžasných zážitků, bohatší o nové kamarády napříč celou Evropou. A to je ten hlavní důvod, proč jezdit na takovéto akce.

Karolína Fenclová
2. ročník GE-KA

Štítky: , ,

© 2009 Česká geografická společnost. All Rights Reserved.

This blog is powered by Wordpress and Magatheme by Bryan Helmig & Asmat.