Logo

Celostátní finále Zeměpisné olympiády s novou soutěží o nejlepší mapu

Štítky: , , ,

Výstřižek

Po roce se Prahy se opět sjedou finalisté Zeměpisné olympiády. Celostátní kolo proběhne 24. a 25. 4. 2017 v prostorách Přírodovědecké fakulty UK na Albertově . Síly v něm poměří úspěšní řešitelé krajských kol v kategoriích 8. a 9. ročník základní školy a střední škola. Nově čeká na účastníky soutěž o nejlepší mapu.

Tým organizátorů z Geografické sekce Přírodovědecká fakulty Univerzity Karlovy pod vedením Silvie R. Kučerové připravil ve spolupráci s Českou geografickou společností pro soutěžící v Zeměpisné olympiádě široký soubor úloh. Pokrývají velkou část dílčích disciplín geografie, včetně příbuzné kartografie. Proto se k olympiádě připojila i Česká kartografická společnost a vyhlásila doplňkovou soutěž, v níž mohou základoškoláci a středoškoláci při registraci na celostátní kolo ZO odevzdat vlastnoručně vytvořenou mapu na libovolné geografické téma. Hlavní část olympiády se uskuteční v terénu v zázemí Prahy.

Nejlepší řešitelé celostátního kola vyrazí v létě na dvě mezinárodní geografické soutěže. Jeden čtyřčlenný tým odjede na Mezinárodní geografickou olympiádu, která se pod pořadatelstvím prestižní vědecké společnosti Mezinárodní geografická unie uskuteční v srbském Bělehradě. Druhá česká reprezentace zamíří do Nice ve Francii na Mezinárodní olympiádu věd o Zemi. Přestože letos pořadatelství nevyšlo na exotikou vonící mimoevropské země, soutěžící čeká týden náročných úkolů a setkání s více než stovkou mladých geografů z celého světa.

Zeměpisná olympiáda je soutěž pro žáky talentované v geografii a je pravidelně vypisována MŠMT pro čtyři věkové kategorie. Ročně se jí od školního po celostátní kolo zúčastní přibližně 15 000 žáků základních a 3 500 studentů středních škol. Úspěšní řešitelé pak často s vynikajícími výsledky pokračují ve studiu geografie i na vysoké škole a předávají své zkušenosti z mezinárodních soutěží mladším soutěžícím.

Zprávu o celostátním kole také převzaly Novinky.cz., text si můžete přečíst na tomto odkazu.

 

Silvie R. Kučerová

http://www.zemepisnaolympiada.cz

Štítky: , , ,

© 2009 Česká geografická společnost. All Rights Reserved.

This blog is powered by Wordpress and Magatheme by Bryan Helmig & Asmat.