Pamětní plaketa ČGS za mimořádný přínos české geografii

Česká geografická společnost od roku 2021 uděluje pamětní plaketu za mimořádný přínos k rozvoji geografie. Plaketa je vnímána jako ocenění osobnostem, které se zasloužily o geografii bez rozdílu, zda v oblasti vědy, vzdělávání či popularizace. Podmínkou pro udělení ocenění není členství v České geografické společnosti. O udělení plakety rozhoduje Hlavní výbor ČGS, a to na základě návrhu člena HV, sekce či pobočky. Udělení plakety není – narozdíl od čestného členství – institucionalizováno. Pamětní plaketa se předává zpravidla v rámci konání akcí ČGS, příp. při jiných společenských událostech.

 


Osobnosti oceněné Pamětní plaketou České geografické společnosti:

 

2021

doc. RNDr. Ivan Bičík, CSc. (*1943) působí na katedře sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Více než půl století se věnuje hlavně geografii zemědělství a dlouhodobým změnám využití krajiny, zasloužil se však o rozvoj celé řady dalších oblastí sociální geografie, regionální geografii i geografické vzdělávání. Dlouhá léta řídil pracovní komisi Land Use/Land Cover Changes Mezinárodní geografické unie. Stál u zrodu a více než čtvrt století řídil časopis Geografické rozhledy av letech 1994–2006 byl i prezidentem České geografické společnosti.

prof. RNDr. Rudolf Brázdil, DrSc. (*1951) patří k nejvýznamnějším českým fyzickým geografům. Ve své dlouholeté kariéře se věnoval výzkumu v oblasti planetární geografie, ale především historické klimatologie. Profesně je celý život spojen s Geografickým ústavem Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (dříve katedrou geografie PřF UJEP). Za své přínosy světové geografii se v roce 2020 stal prvním českým držitelem Mezinárodní geografické ceny Vautrina Luda, nejvýznamnějšího světového ocenění v oboru geografie.

prof. RNDr. Martin Hampl, DrSc. (*19402022) byl bezesporu jednou z nejvýznamnějších osobností české sociální geografie, pokračovatel prof. Jaromíra Korčáka. Profesně je spjat s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy a její katedrou sociální geografie a regionálního rozvoje. Téměř šest desítek let prof. Hampl zasvětil řešení teoretických otázek geografického poznání,výzkumu prostorové organizace společnosti a sociogeografické regionalizace. Jeho intelektuálně náročná díla jsou dodnes nepřekonaná a slouží jako inspirace širokému okruhu geografů a příbuzným oborům. 

prof. RNDr. Bohumír Janský, CSc. (*1951), přední český fyzický a regionální geograf, je dnes bezesporu nejznámnějším českým geografem. Jeho celoživotní působení je spjato s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy, kde působí na katedře fyzické geografie a geoekologie. Stěžejní význam měly jím vedené výpravy českých vědců do Peru, kde objevil prameny Amazonky. V roce 2007 obdržel i nejvyšší státní vyznamenání Peru za mimořádné zásluhy, za dlouhodobou pedagogickou činnost na peruánských univerzitách a za výzkum pramenů Amazonky. V letech 2014–2018 byl prezidentem České geografické společnosti.

prof. RNDr. Pavel Prošek, CSc. (*1940), významná osobnost naší fyzické geografie, působí jako emeritní profesor Masarykovy univerzity v Geografickém ústavu její Přírodovědecké fakulty. Těžiště jeho výzkumného zájmu již více než půl století tkví v klimatologii a ekologii, a teritoriálně především v polárních oblastech. Zejména díky aktivitám profesora Proška, které vyústily v založení české vědecké stanice na na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě – Mendelovy polární stanice, mohou dnes čeští vědci participovat na řešení závažných problémů souvisejícími např. s globálními změnami klimatu. 

 

2022

prof. RNDr. Vladimír Baar, CSc. (*1953) je předním českým odborníkem na kulturní a politickou geografii, který se zabývá zejména postsovětským a východním prostorem. Velmi aktivně přispívá do celospolečenské diskuze k aktuálním politicko-geografickým tématům a angažuje se také v oblasti vzdělávání seniorů. V současné době působí na Ostravské univerzitě, na níž mezi léty 2004-2007 působil jako rektor.

doc. RNDr. Hana Kühnlová, CSc. (19412023) byla významnou didaktičkou moderní geografie. Její celoživotní kariéra byla svázána především s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy, kde od poloviny 70. let postupně budovala a rozvíjela didaktiku geografie. Jako jedna z prvních v oboru upozorňovala na to, že geografie není soupis míst, hor a řek, ale schopnost porozumět vztahům, které složité prostorové struktury vytvářejí. Postupně za podpory celého týmu etablovala didaktiku geografie jako rovnocenný studijní obor. Během své pedagogické kariéry se podílela na výchově několika stovek učitelů zeměpisu na základních a středních školách a velmi aktivně se zapojila do přípravy studijních materiálů, učebnic a pracovních listů pro výuku geografie na středních a základních školách.

doc. RNDr. Václav Toušek, CSc. (*1949) ve své dlouhé profesní kariéře působil na několika pracovištích, ve kterých se postupně zabýval tematicky širokým spektrem odborných problémů. Od geografie obyvatelstva a sídel a řešení problematiky potenciálu krajiny s orientací na ekonomickou sféru se postupně přesunul k tématům ekonomické transformace, geografii průmyslu, regionální politice a regionálnímu rozvoji, trhu práce a geografii příhraničních regionů. Podílel se na tvorbě řady významných publikací, především tematických atlasů. Stal se také oblíbeným a respektovaným pedagogem, mj. i díky značně neotřelým způsobům výuky. Zasazuje se o propagaci, popularizaci a uplatnění geografie ve všech její směrech.

 

2023

prof. PhDr. Eva Semotanová, DrSc. (*1952) je přední osobností historické geografie a historické kartografie, která zásadním způsobem přispěla k upevnění pozice historické geografie jako samostatné disciplíny a širší uplatnění moderních přístupů z oblasti kartografie a geoinformatiky v historické geografii a historických vědách obecně. K hlavním tematickým okruhům jejího výzkumu patří proměny historické (především městské) krajiny, dlouhodobě se věnuje krajinným změnám v 18. století. Od roku 1984 působí v Historickém ústavu Akademii věd ČR, kde v letech 2012 až 2017 zastávala funkci ředitelky.

prof. RNDr. Václav Smil, Ph.D. (*1943) je výraznou osobností kanadské vědy s velmi významným přesahem do celospolečenské diskuze. Věnuje se interdisciplinárnímu výzkumu v oblastech energetiky, vývoje životního prostředí a obyvatelstva, produkce potravin, technických inovací, hodnocení rizik a veřejné politiky. Svou kariéru započal studiem ekonomické geografie na Karlově univerzitě v Praze, v současnoti je emertiním profesorem University of Manitoba ve Winnipegu. Během své kariéry vydal více než 40 knih a více než 500 vědeckých článků na témata spojená s globálními problémy.