Geograf Ondřej Konečný se stal novým děkanem Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií (FRRMS) na Mendelově univerzitě v Brně
V čele Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií na Mendelově univerzitě v Brně bude působit od prosince 2024 geograf Ondřej Konečný, který byl zvolen jednohlasně na zasedání akademického senátu této fakulty. Nově zvolený děkan ve funkci nahradí odborníka na ekosystémové služby Jiřího Schneidera, který fakultu řídil po dvě volební období. Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií vznikla v roce 2008 jako pátá a dosud nejmladší fakulta Mendelovy univerzity v Brně. Fakulta je v českém prostředí jedinečná, neboť na ni působí odborníci z různých vědních oblastí (ekonomové, sociologové, environmentalisti, geografové, demografové či politologové).
Ondřej Konečný působí na Mendelově univerzitě v Brně již 15 let a současně je aktivní v Místní akční skupině Brána Vysočiny. To mu umožňuje věnovat se intenzívně výuce, základnímu i aplikovanému výzkumu, a jejich propojení s praxí. V místní akční skupině se z pozice předsedy snaží úspěšně realizovat komunitně vedený místní rozvoj (CLLD) a zároveň budovat pozici místní akční skupiny jako respektovaného aktéra územního rozvoje prostřednictvím vlastních rozvojových aktivit. V odborné rovině se dlouhodobě zabývá tématy spojenými s ekonomickou geografií a rozvojem venkova jakými jsou například (neo)endogenní rozvojové přístupy ve venkovských oblastech a multifunkčnost zemědělství a venkova. Ondra Konečný má zároveň bohaté zkušenosti s pedagogickými a výzkumnými aktivitami v zahraničí – například absolvoval dlouhodobé výzkumné stáže se studenty fakulty v Thajsku, JAR a Filipínách a mezinárodním výzkumům se v současnosti dále věnuje i v rámci výzkumného projektu Akumulace environmentálních nespravedlností a vznik klimatické zranitelnosti ve středoevropských uhelných regionech: sociálně-prostorové výhledy (GAČR, 2023-2025, řešitel B. Frantál), který se zaměřuje na výzkumy vybraných uhelných regionů a lokalit na území naší země a v sousedním Německu a Polsku. Zároveň má zkušenosti se zapojením do interdisciplinárních výzkumů propojující přírodní a sociální vědy. Poznatky z realizovaných výzkumů pak uplatňuje v praxi a zároveň předává v rámci výuky, a to například v rámci předmětů jako Ekonomická geografie, Geografie střední Evropy, Regionální politika, Strategické plánování a rozhodování či Cestovní ruch.
Gratulujeme!