V polovině července, o prodlouženém víkendu 14. – 17. 7. 2016, se v Ostravě konal tradiční multižánrový hudební festival Colours of Ostrava. Festival letos přivítal na svém 15. ročníku v Dolních Vítkovicích – bývalém areálu hutí, dolů a železáren mnoho známých, ale hlavně méně známých a neuvěřitelně kvalitních umělců a přes pár desítek tisíc návštěvníků.
Bývá zvykem, že jsou v průběhu festivalu na programu i diskuzní a přednáškové bloky pod souhrnným názvem Meltingpot. Bylo velmi příjemné, že jsme na programu narazily i na několik geografů a rozhodně jsme si jejich vystoupení nenechaly ujít.
V pátek 15.7. ve 14:00 měli návštevníci možnost si popovídat s Vladimírem Baarem, politickým geografem z Ostravské univerzity na aktuální a rozporuplné téma Czechia. Následně jsme se s panem profesorem mohli přesunout do sousední budovy na společnou přednášku s Dušenem Drbohlavem, Vladimírem Günterem a Robertem Stojanovem, která zapadala do bloku o migraci. Přítomní geografové seznámili auditorium s migrací v historii, s migračními teoriemi, trendy a hlavně s tím, že aktuální situace není v historii nikterak výjimečnou. Do třetice v pátek získal od 17:00 prostor i regionální geograf Ondřej Slach, který pohovořil o vylidňování Ostravy.
Geografie byla na programu ale i v sobotu 16.7. konkrétně bylo možné od 15:00 pohovořit s fyzickým geografem a geoekologem Janem Hradeckým o suchu, které v posledních letech trápí Česko.
Trochu nás mrzí, že tyto aktivity geografických kateder nebyly dopředu propagovány prostřednictvím hlavních informačních kanálů ČGS, neboť geografů/studentů jsme na festivalu potkaly hodně, někteří si však těchto vystoupení v programu bohužel nevšimli. I nám některé zajímavé (nejen) geografické přednášky unikly – například v rámci Reflex discussion stage pohovořil Karel Janeček na téma spravedlivých voleb. Přednáškové místnosti však byly naplněné, a tak nulová propagace v rámci geografické obce ve svém důsledku ničemu nevadila.
Hana Bednářová a Alžběta Vazačová