Na Ukrajinu už déle než měsíc útočí Putinovo Rusko. V rubrice Kaleidoskop situaci reflektuje politický geograf (a mimochodem bývalý šéfredaktor Rozhledů), kolega Libor Jelen. Ukrajině, ale i dalším částem bývalého Sovětského svazu (které spojuje fakt, že se vůči nim Rusko více či méně aktuálně chová nadřazeně a klade si tu nepřiměřené nároky) se budeme více věnovat hned v prvním čísle příštího ročníku. Číslo Postsovětský prostor vyjde na začátku října 2022.
Toto vydání Rozhledů má v hledáčku také poměrně nebezpečný, ale zároveň kulturně i přírodně velmi pestrý a krásný region – Střední Ameriku. Geograficky se Střední Amerika vymezuje jako území mezi Tuhuantepeckou a Panamskou šíjí. Kromě sedmi nezávislých států (Belize, Guatemala, Honduras, Salvador, Nikaragua, Kostarika a Panama) by tedy do tohoto regionu měly spadat ještě některé mexické státy (například Chiapas a Yucatán). I proto je do středoamerického regionu často zahrnováno Mexiko jako celek. Mexiko s většinou středoamerických států sdílí také část historie – období španělské koloniální nadvlády. Z té pramení podobné kulturní rysy včetně nejrozšířenějšího jazyka v regionu – španělštiny. Koloniální minulost pojí Střední Ameriku i se státy Karibiku. Karibská oblast je region složený z ostrovů ležících v Karibském moři, které se dělí do tří hlavních souostroví: Lucayské (především Bahamy), Velké Antily (které, mimo jiné, zahrnují největší karibské ostrovy Kubu, Hispaniolu nebo Jamajku) a Malé Antily (například Trinidad a Tobago, francouzský Guadeloupe nebo nizozemské Curaçao). V Karibské oblasti žije na území 34 států a teritorií více než 43 milionů obyvatel. V sedmi pevninských státech Střední Ameriky žije dohromady téměř 48 milionů lidí. A Mexiko je s více než 126 miliony obyvatel 10. nejlidnatější zemí světa. Spolu s Mexikem a Karibikem Střední Amerika zahrnuje celou oblast mezi Spojenými státy a Kanadou na severu a celou Jižní Amerikou. Takto široce jsme pojali Střední Ameriku i v těchto Rozhledech. Ba dokonce jsme v článku o zalednění And zašli až do Jižní Ameriky.
Geografické rozhledy můžete sledovat a číst i v online verzi na www.geograficke-rozhledy.cz a na Facebooku a Instagramu časopisu @geograficke.rozhledy.
Roční předplatné Geografických rozhledů (5 čísel během školního/akademického roku) činí 395 Kč. Pro členy České geografické společnosti je předplatné zlevněno na 335 Kč. Zvýhodněné předplatné objednávejte přes e-mail sekretariátu ČGS (sekretariat@geography.cz). I následná platba je prováděna na účet ČGS.