Dne 23. září 2013 byl v ekonomickém deníku E15 zveřejněn článek „Čtyřicátníci mění český venkov“, který ve velké míře cituje závěry z výzkumu dr. Fialové z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje na PřF UK v Praze.

Chaty a chalupy vlastní v Česku více než jedenáct procent domácností. Dalších deset až patnáct procent využívá objekt svých příbuzných a známých. Dosavadní uživatelé rekreačních objektů však zestárli a jejich zdraví ani ekonomické možnosti jim nedovolí se o chaty a chalupy starat stejným způsobem jako doposud. Proto se v nejbližších letech počítá s uvolněním těchto objektů na realitním trhu.

„Ve velkých městech postupně stárne generace dnešních čtyřicátníků, kteří mají vyřešeno své první bydlení a rozhlížejí se, kam investují svůj čas, emoce a prostředky. Mnoho z nich se vrací do venkovských domů svých rodičů a prarodičů, část z nich hledá volné nemovitosti v atraktivních lokalitách,“ popisuje Dana Fialová z Přírodovědecké fakulty UK.

Po chalupách se však poohlížejí i lidé před důchodem a ti, kdo v koupi rekreačního objektu vidí dlouhodobou investici. Díky chatařům a chalupářům je také udržováno tradiční lidové stavitelství a život v obci. Do okrasných zahrad u rekreačních objektů jsou opět vsazovány ovocné stromy a keře; trávník je nahrazován záhony.