Vychází poslední 5. číslo 28. ročníku Geografických rozhledů s tématem Příroda ve službách člověka

Číslo otevírá unikátní vhled do ekologických a environmentálních problémů v Indonésii. Odborníci, kteří ve čtvrté nejlidnatější zemi světa působí, primatolog a ekolog Stanislav Lhota a mořská bioložka Hana Svobodová společně s fotografem a hydrobiologem Petrem Janem Juračkou vysvětlují aktuální situaci i hrozby, které plynou ze zakládání plantáží palmy olejné, přibližují, co se děje v moři omývajícím tisíce indonéských ostrovů. Dokumentují výrazný pokles biodiverzity tamních ekosystémů, jedněch z nejvzácnějších na světě, a upozorňují na globální rozměr indonéských problémů.

Vracíme se k tomu, jak jsme přírodě „poroučeli“ v období socialismu. Na příkladu Vltavy představujeme, jak člověk využíval a využívá vodní toky. Navrhujeme, jak vizualizovat ekologickou stopu, zveme vás na skládku jako na místo vhodné pro terénní výuku. Vedle dalších námětů prezentujeme např. i možnosti, jak udržitelně budovat města.

Vzhledem k tématu není vhodné přát příjemné čtení, ale doufáme, že si toto číslo rádi pročtete – třeba při svých letních ekoturistických aktivitách!

Geografické rozhledy můžete i v online verzi na www.geograficke-rozhledy.cz. Sledujte Facebook a Instagram časopisu @geograficke.rozhledy.

Roční předplatné (5 čísel za akademický/školní rok) pouze za 335 Kč objednávejte kdykoli během roku online zde.