Shodou okolností v druhé polovině srpna vyšly ve dvou významných periodikách články od dvou autorů, kteří se vyjadřují k jednoslovnému názvu Česko – Czechia.

Starší článek Petra Pavlínka v Hospodářských novinách si můžete přečíst zde: Pavlínek – Czechia. V sobotních Lidovkách vyšel další článek Zdeňka Kukala, který je k dispozici na této stránce: Rozvraťme Českou republiku_Zdeněk Kukal_LN_orientace_0830_2014.

Oba články jsou zajímavé tím, jak na jedné straně vysoký akademický funkcionář – profesor Univerzity Karlovy a na druhé straně úspěšný majitel a manažer cestovní agentury Geotour se shodují v nutnosti prosadit jednoslovný název naší země. Argumentace Zdeňka Kukala, že slovo republika si dávají do geografického (nikoliv politického) názvu jenom  země, kde se s úspěchem může pochybovat o demokratičnosti jejich zřízení, je velmi zajímavý.

V každém případě oběma pánům děkujeme. Jednoslovný název naší země je jedno z témat, které Česká geografická společnost zvedá ze země již více než 20 let. Název Česko se již prosadit podařilo, nyní doufejme, že společně prosadíme i Czechia. Nechceme, aby naši sportovci na příští olympiádě měli na zádech napsáno Čech, český (Czech).

Jak nás upozornil Zdeněk Kukal, jednání česko-čínského obchodního fóra bylo vedeno pod heslem Czech China, tedy český porcelán. Blahopřejeme českým porcelánkám k vývozu českých hrnků. 🙂

V propagaci, osvětě a aktivním boji za správné krátké pojmenování našeho státu se dlouhodobě angažuje OI Česko/Czechia – http://czechia-initiative.com/cesko_civic.html. Zde také najdete mnohé další materiály, které by vás v této souvislosti mohly (měly) zajímat.