První číslo již 33. ročníku Geografických rozhledů se věnuje tématu Středomoří. Vychází v době, kdy je toto téma až nechtěně aktuální. Bohužel se opět rozhořel konflikt v oblasti Izraele a Palestiny. Hned první článek v čísle se věnuje právě konfliktům, kromě toho izraelsko-palestinského i řadě dalším z celého středomořského regionu. Další článek se zaměřuje na jeden ze zásadních důvodů sváru v této části Středomoří, kterým jsou vodní zdroje. Jiný text jde ke kořenům judaismu, islámu i křesťanství, tří zásadních náboženských směrů, které se v regionu zrodily a zformovaly.

Krom toho se v tomto vydání Rozhledů můžete těšit na články týkající se fyzickogeografických proměn Středomoří, středomořského typu klimatu, problematiky cestovního ruchu v oblasti, Malty jakožto specifického, nejmenšího státu Evropské unie, ale třeba i objevnému článku o první české cestě kolem světa, která právě ve Středomoří započala už před více než 270 lety.

Přejeme příjemné čtení

Miroslav Šifta

Geografické rozhledy můžete sledovat a číst i v online verzi na www.geograficke-rozhledy.cz a na Facebooku a Instagramu časopisu @geograficke.rozhledy.

Roční předplatné Geografických rozhledů (5 čísel během školního/akademického roku) činí 395 Kč. Pro členy České geografické společnosti je předplatné zlevněno na 335 Kč. Zvýhodněné předplatné objednávejte přes e-mail sekretariátu ČGS (sekretariat@geography.cz). I následná platba je prováděna na účet ČGS.